Kontakt

465 519 844

Biologická likvidace plevele v Ústí nad Orlicí

Setkáváme se s ním dennodenně, roste téměř všude a lze se ho jen těžko zbavit. Řeč je o plevelu.

Městská společnost TEPVOS používá v úseku Komunální služby od roku 2017 k ekologické a šetrné likvidaci plevele i kyselinu pelargonovou. Tato látka, která je aplikována ve formě neselektivního herbicidu, je čistě přírodního původu (běžně vykytuje např. v muškátech, růžích nebo chryzantémách) a je tudíž šetrná jak k životnímu prostředí, obyvatelům města, jejich domácím mazlíčkům, tak i k zaměstnancům, kteří postřik provádí. V Ústí nad Orlicí je tento přípravek používán především v parcích, kolem záhonů a v blízkosti zeleně.  Případně zasažené dřevnaté části rostlin postřik nepoškodí, takže může být bez problémů aplikován mezi stromy a keři. Každoročně se spotřebuje cca 40 l tohoto koncentrovaného herbicidu. Dalším krokem společnosti TEPVOS směrem ke snižování zátěže na životní prostředí je používání ekologicky šetrnější formy přípravku Roundup. Jedná se o verzi Roundup Biaktiv, který má nejlepší ekotoxikologické vlastnosti z této skupiny totálních herbicidů. Jelikož tato látka neproniká do půdy, protože je na jejím povrchu okamžitě inaktivována a mikrobiálně odbourávána, je jeho použití vhodné i v ekologicky citlivých oblastech, kterými jsou právě i městské plochy. 

V neposlední řadě je nutné zmínit i metody odstraňování plevele k přírodě nejšetrnější, tedy bez použití jakýchkoliv chemických látek. Jedná se o mechanické odstraňování plevele, jako například pletí, rytí, mulčování nebo použití agresivního kartáče při čištění krajnic komunikací a parkovacích ploch.

Boj s plevelem a invazivními rostlinami je bojem od jara do podzimu a úsek Komunální služby se snaží využívat veškeré dostupné možnosti, aby v něm obstál i bez zbytečného zatěžování naší přírody.

Městská společnost TEPVOS – úsek Komunální služby  

Přihlaste se!

Jednou týdně Vám pak dorazí do e-mailové schránky souhrn posledních aktualit. Nic už Vám tak neuteče.